Diabetická noha a ošetření

Pojmem diabetická noha jsou označovány defekty dolních končetin vzniklé jako komplikace onemocnění cukrovkou. Tyto defekty vznikají v důsledku postižení cév a nervů, které je způsobeno zvýšenou hladinou cukru v krvi diabetika. Syndrom diabetické nohy by se v žádném případě neměl podceňovat, už jen proto, že patří mezi časté komplikace diabetu a bohužel více než polovina pacientů musí podstoupit amputaci.

Příčiny vzniku diabetické nohy

Příčinou vzniku diabetické nohy je onemocnění nervových vláken v kůži. Projevuje se mravenčením, brněním nohy a obtížemi při chůzi. Podněty, které zdravý člověk vnímá jako nepříjemné a bolestivé, diabetik necítí. Nereaguje na kamínek v botě, otlak způsobený shrnutou ponožkou nebo malou botou. Ke vzniku poranění kůže přispívá i oslabení svalů a ztráta její pružnosti. Vlivem špatného prokrvení se každý defekt těžko hojí. Vázne i ochrana proti bakteriím a plísním a zvyšuje se náchylnost rány na infekci.

Klasifikace diabetické nohy

Stupeň postižení hodnotíme stupněm 1 až 5. První stupeň označuje povrchové poškození pokožky, v dalších dvou stupních je postiženo podkoží a vazivo. Později se rozvíjí gangréna, nejprve s místními projevy, později celé nohy. Při gangréně se tkáň v důsledku nedostatečné výživy a vlivem bakterií rozkládá a ohrožuje život pacienta otravou krve a selháním organismu. Někdy je nutné nohu postiženou gangrénou amputovat.

Ošetření diabetické nohy

Zásadním prvkem řešení onemocnění je prevence rozvoje příznaků. Základem léčby je úprava životního stylu a důsledné dodržování terapie diabetu. Využívá se speciální diabetická obuv. Je nutné předcházet i drobným zraněním a ranám na nohou, zejména na palci a na malíčku. Péče o nohy diabetika hraje nezanedbatelnou roli. Významná je pravidelná fyzická aktivita a rehabilitace. V případě zranění či poškození na noze jsou zapojeny nástroje na hojení ran, jakými jsou například vlhké hojení nebo fyzikální léčba v podobě 3D pulzní terapie, laserové terapie nebo ultrazvukové terapie. Při rozvoji infekce jsou podávány antibiotika, nekrotické ložiska rány musí být ošetřeny chirurgicky.

Jak pečovat o nohy

Vzhledem k omezené citlivosti nemusí diabetik poranění zjistit včas. Nohy si musí kontrolovat, například s pomocí zrcadla. Měl by se ve větší míře starat o kůži nohou, promašťovat ji a léčit plísňové onemocnění. Zraněním nohy může předcházet používáním ponožek a obuvi vhodné pro diabetiky a tím, že nebude chodit naboso. Odstranění kuřích ok, otlaků a pedikúru je vhodné přenechat odborníkům. Problémy související s diabetickou nohou pomůže řešit i podologická ambulance či poradna spolupracující s diabetologii.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *