Plísně na nohách
Plíseň na nohou a nehtech patří mezi nejčastější kožní potíže. Přispívá tomu způsob života a vhodné prostředí pro množení patogenů. Probíhá chronicky, má negativní tělesný i duševní dopad. Všeobecně známé jsou pojmenování jako mykóza, kvasinkové či houbové onemocnění.
Jak vzniká plíseň na nohou?
Mykózu způsobují dermatofyty. Jde o mikroorganismy ve vrchní části pokožky. Pokud jsou infikované, velmi jednoduše mohou nakazit větší část nohy, případně i jiných míst. Typickým a nejrizikovějším příkladem jsou veřejné koupaliště, ale i plovárny či různé wellness centra. Stačí měkká kůže na chodidle, či ranka a pokud se vaše noha dostane do kontaktu se šupinkami nakažené kůže někoho jiného, problém je na světě. Naštěstí ne neléčitelný.
Známe různé druhy mykóz
Plísně mohou vytvořit širokou paletu onemocnění. Nicméně, i samotné mykotické onemocnění může podpořit přítomnost jiného, základního onemocnění. Jako je například cukrovka či onkologická onemocnění. Mykózy nohou se dělí do dvou hlavních kategorií:
Mykóza nehtů
Mykóza nehtů (onychomykóza) je chronická infekce nehtové jednotky způsobená mikroskopickými houbami. Jedná se o neškodnou místní infekci – proto se léčí lokálně. Mykóza nehtů je nejčastější onemocnění nehtů (představuje 50 % všech chorobných změn nehtů). V populaci je poměrně častá – potrápí 2–8 % lidí. Postihuje zejména nehty na nohou – až 4× častěji než na rukou. Onychomykóza nohou postihuje především dospělé, zejména starší osoby. Děti bývají infikované podstatně vzácněji.
Mykóza kůže nohou
Také známá jako atletická noha (odborně tinea pedis digitalis). Nejčastěji ji způsobují houby Trichophyton rubrum a Epidermophyton. Mykóza nohou je nakažlivá infekce, která vzniká mezi prsty na nohou. Může se rozšířit i na nehty a ruce (tzv. Tinea manuum). Mykóza nohou dobře reaguje na léčbu, ale často dochází k jejímu recidivě (znovuobjevení). Náchylnější na vznik mykózy chodidel a rukou jsou zejména starší lidé, diabetici, lidé s poruchami prokrvení dolních končetin, v případě nadměrné potivosti nohou nebo pokud jsou nohy ve vlhkém prostředí po delší dobu. Také v případě, že často nosíte uzavřenou a neprodyšnou obuv, pokud jste sportovci, ale chytit ji můžete i na koupališti, v sauně a ve veřejných sprchách.
Projevy plísně na nohou
Mezi prvotní příznaky onemocnění patří zarudnutí, podráždění, svědění a pálení postižené oblasti. Později se může přidat mokvání či dokonce otok. Plíseň se nejčastěji objevuje mezi prsty bílými až šedými skvrnami, které mohou stěžovat chůzi.
Projevy mykózy na nehtech
Pokud se plíseň delší dobu neléčí, postižená pokožka ztvrdne, což znamená, že infekce se dostává hlouběji pod kůži. Neléčená infekce se potom přenáší i na nehty, kde se projevuje bílými nebo nažloutlými skvrnami na špičkách nehtů. Později nehty tmavnou a hrubnou. V případě neléčení nehtové mykózy, nehty mění svůj tvar a lámou se. V extrémních případech se nehet může dokonce oddělit od svého lůžka.
Léčba kožních mykóz
Diagnostika plísně nohou spadá do kompetence kožního lékaře. Kožní mykózy se léčí antimykotiky, které zabraňují růstu a množení hub. Dostupné jsou ve formě tablet, mastí, krémů, roztoků, ale také laků na nehty s antimykotiky. Léčba kožní a nehtové plísně by měla začít co nejdříve, abychom zabránili rozšíření mykózy na další části těla. Základem odstranění infekce je pravidelná péče a dodržování hygienických návyků. Antimykotika je na postižené místo nutné aplikovat ještě 14 dní po vymizení infekce, aby se zabránilo opakovanému výskytu. Pokud nedojde ke zlepšení po 2-3 týdnech, nebo se objeví bolest a horečka, je nutné vyhledat lékaře.
0 komentářů